William Ilkley Television Credits William Ilkley Film Credits William Ilkley Theatre Credits William Ilkley Showreel William Ilkley Voice-over Demo

William Ilkley Television Credits

Peter Doyle, DCI Banks, Left Bank Pictures/ITV, dir.Stephen Woolfenden
Kevin Evans, Hollyoaks, Lime Pictures, dir.Lee Skelly
Brendan Scanlon, Holby City, BBC TV, dir.Dermot Boyd
Desk Sergeant, Emmerdale, YTV, dir. Peter Rose
Mr Lawrence, Casualty 1909, BBC TV/Stone City Films, dir.Bryn Higgins
Sid Marson, Doctors, BBC TV, dir.Matt Carter
Clive Kilbride, Casualty, BBC TV, dir.Simon Massey
Chief Fire Officer (Semi-Regular), The Royal, Yorkshire TV, dir.Ian Barber/David Kester
Mr Cammish, Heartbeat, Yorkshire TV, dir.Roger Bamford
Foreman, Midsomer Murders, Bentley Productions, dir.Sarah Hellings
D.S.Charlie Drain, Class of '76, Zenith-ITV 1, dir.Ashley Pearce
D.S. Clive Darlow, The Bill, Talkback Thames, dir.Bob Bierman/David Innes Edwards
Deeside Tony, Thin Ice, BBC TV, dir.Sarah Smith
Policeman - Tony, Vincent, Granada TV, dir.Peter Lydon
Plantation Owner, Abolition, BBC TV, dir.Chris Richards
Tony Sefton, Doctors, BBC TV, dir.Chris Richards
D.I.Maguire, Family Affairs, Talkback Thames, dir.Robert Gabriel
Simon Kneale, The Bill, Thames, dir.Chris Richards
Iceni Warrior-Boudica, Battlefield Britain, BBC TV, dir.Zoe Herron
DCI Derek Hawes, Dalziel & Pascoe, BBC TV, dir.David Wheatley
Mark Stone, Eastenders, BBC TV, dir.Karl Neilson
Len Betchley, Holby City, BBC TV, dir.David Jackson
Ron-SOCO, The Last Detective, Meridian/Granada, dir.Moira Armstrong
Sam Dalton, Casualty, BBC TV, dir.Sue Dunderdale
David Brett-Smith, Judge John Deed, BBC TV, dir.Mary McMurray
Nick Horrocks, Coronation Street, Granada TV, dir.Tony Prescott
Jim Malone, Gold, Granada TV, dir.David Innes Edwards
Bernard Watts, Hetty Wainthropp Investigates, BBC TV, dir.John Glenister
Kevin Granger, A Wing and a Prayer, Channel 5 / Pearson TV, Richard Laxton
D.S. Nelson, Emmerdale, Yorkshire TV, dir.Alistair Clark / Colin Cant / Jeff Naylor
Steve, Heartbeat, Yorkshire TV, dir.Tim Dowd
Prison Warder, Shoot to Kill, Yorkshire TV, dir.Peter Kosminski
Cambridge Coach, Sorrel and Son, Yorkshire TV, dir.Derek Bennett
Mullion, No. 10 Bloodline, Yorkshire TV, dir.David Reynolds
David Gibbs, The Outsider, Yorkshire TV, dir.Roger Cheveley
Geoff Poole, The Ward, Granada TV, dir.Robert Khodadad / Beryl Richards
Jack Halliwell, Coronation Street, Granada TV, dir.Sarah Harding
Whizz Kid, How to be Cool, Granada TV, dir.Ian Emes
Seldon, The Hound of the Baskervilles, Granada TV, dir.Brian Mills
Teacher, Scene / Dear Nobody, BBC TV, dir.Juliet May
Miner, Love and Reason, BBC TV, dir.Carol Wilks
Father, Watch - In the Kitchen, BBC TV, dir.Ron Smedley
Mr Hawkins, All Creatures Great & Small , BBC TV, dir.Tony Virgo
Snakeye, Zig Zag - The Vikings, BBC TV, dir.Tom Stanier
Sam Coutts, English File - Strike Pay, BBC TV, dir.Bruce Jamson
Malcolm, Last of the Summer Wine, BBC TV, dir.Alan JW Bell
Les, Howards Way (1st series), BBC TV, dir.Sarah Hellings
Tim Bass, Dr Who - The Mark of the Rani, BBC TV, dir.Sarah Hellings
Salesman, Bootle Saddles, BBC TV, dir.David Askey
PC Westmorton, Frontiers, Carlton TV, dir.Andrew Piddington
Inspector Northfield, The Bill, Thames TV, dir.Gwennan Sage
Harry Wood, The Bill, Thames TV, dir.Bob Blagdon
Bysouth, Ruth Rendell: From Doon with Death, Television South(TVS), dir.Mary McMurray
Sid Revell, Pigeon Summer, Channel 4 / Catalyst TV, dir.Mary McMurray
Stay Safe, Channel 4 / Telvista TV, dir.Martin Denning
Transit Driver, The Good Guys, London Weekend TV, dir.Roy Wood Baker
Car PC, Dempsey and Makepiece, London Weekend TV, dir.Baz Taylor
Car PC, Mitch, London Weekend TV, dir.Don Leaver
L/Cpl Llewellyn, Harry's Game, Yorkshire TV, dir.Lawrence Gordon Clark

back to top


Web Design Hull ::